2017-08-11, Warszawa
Strefa badmintona, czyli Ogród Miejski Jazdów usportowiony
Badminton to nie tylko profesjonalny sport halowy, ale także nowo wprowadzana wyczynowa gra plażowa (zob. Pierwsze poważne testy badmintona plażowego), plenerowa gra na punkty, również w koncepcji Światowej Federacji Badmintona (zob. Rehabilitacja kometki? Copacabana czeka na badmintonistów?), wreszcie tradycyjna, popularna forma rekreacji, choćby i bez potrzeby wyznaczania kortów i wieszania regulaminowych siatek.


Nic więc dziwnego, że Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim potraktowało badminton jako jeden ze sportów miejskich, a zarazem ogrodowych, a przy okazji wciągnęło go w działania artystyczne. Otoczenie zamku przeistoczyło się w instalacje prowokujące do aktywności fizycznej.

- Przede wszystkim sport traktujemy jako narzędzie integracji i uspołeczniania przestrzeni - mówi reporterowi BadmintonZone Anna Czaban, kuratorka projektu, który jest realizowany w lecie (do końca sierpnia) koło Zamku Ujazdowskiego.

Zob.: Anna Czaban (CSW) specjalnie dla BadmintonZone.pl na You Tube (3 min).

Motywem przewodnim Ogrodu Miejskiego Jazdów jest tego lata kultura fizyczna. Zaimprowizowano miejsca do rekreacyjnej gry w badmintona (z możliwością wypożyczenia sprzętu na miejscu i wyposażone w doświetlenie wieczorem) i innych dyscyplin. Sławną Oś Stanisławowską przecina choćby street gap do popisów na deskorolkach. Centrum Sztuki Współczesnej potraktowało całe przedsięwzięcie także jako działania artystyczne i prowokuje pytaniem, czy sztuka zostanie przechwycona dla sportu i przełamie jego rutynę.

Zob. też stronę projektu.

Fot. 1. ©
Mikołaj Tym, fot. 2-3 © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj