2017-08-09, Kuala Lumpur
Jak losowano mistrzostwa świata
Obrońca tytułu Chen Long i jego arcyrywal Lee Chong Wei będą zmierzać w singlu mężczyzn ku ćwierćfinałowemu starciu na mistrzostwach świata (TOTAL BWF World Championships 2017).
W centrali Światowej Federacji Badmintona (BWF) przeprowadzono w środę — w obecności dyplomatów, spółek partnerskich BWF i mediów — losowanie najważniejszego w tym roku turnieju indywidualnego. 

Jedyny reprezentant Polski w grze pojedynczej, Mateusz Dubowski (155. BWF), znalazł się natomiast w tej samej ćwiartce drabinki, w której jest najwyżej rozstawiony (nr 3) Europejczyk, Viktor Axelsen (Dania). W pierwszej rundzie przeciwnikiem Polaka będzie Indonezyjczyk Anthony Sinisuka Ginting (26. BWF). Debel Miłosz Bochat/ Adam Cwalina (61. BWF) ma rozpocząć mistrzostwa od konfrontacji z niemiecką parą Mark Lamsfuss/ Marvin Emil Seidel (34. BWF). Duet Paweł Prądziński/ Jan Rudziński (71. BWF) zmierzy się w pierwszej rundzie z najwyżej obecnie notowanym deblem niemieckim, Jones Ralfy Jansen/ Josche Zurwonne (27. BWF). Teoretycznie wszyscy reprezentanci Polski nie są faworytami w tych spotkaniach, ale relatywnie umiarkowana różnica rankingowa debli Bochat/Cwalina i Lamsfuss/Seidel zdaje się w tym przypadku jak najbardziej odpowiadać zarazem szansom na miłą dla polskich kibiców niespodziankę. Oczywiście wiele będzie zależeć od formy i dyspozycji dnia obu stron rywalizacji.

Prezes BWF Poul-Erik Høyer dokonał elektronicznego losowania singla mężczyzn i miksta. Pozostali oficjele uczestniczący w losowaniu to prezes Malezyjskiego Związku Badmintona (BAM) Sri Mohamad Norza Zakaria, charge d'affaires ambasady Hiszpanii w Kuala Lumpur Mritxell Paraye Sabes oraz dyrektor ds. reklamy i komunikacji TOTAL Marketing & Services Asia Pacific & Middle East Michelle Luo. Obecna była ambasador Wielkiej Brytanii w Malezji Victoria Marguerite Treadell i trzecia sekretarz ambasady Indonezji Tania Pusphawardhani, a także kolejni członkowie kierownictwa Malezyjskiego Związku Badmintona.

Komentując losowanie, dyrektor techniczny Malezyjskiego Związku Badmintona Morten Frost ocenił, że we wszystkich pięciu kategoriach poziom jest zbyt wyrównany, by móc przewidywać dokładnie.

- To trudne losowanie dla Lee Chong Wei'a, mając Chen Longa w ćwierćfinale — powiedział Frost. — Ale jeśli chcesz zdobyć tytuł, musisz pokonać ich wszystkich.

- Finał Lin Dan — Lee Chong Wei to jedna z możliwości, ale jest jeden zawodnik, który ma inne zdanie na ten temat, to Son Wan Ho. On może innym utrudnić życie. Jest ku temu powód: jest on rozstawiony z numerem 1. Jest solidny i walczy zaciekle.

Malezja ma silnych przedstawicieli w osobach wicemistrzów olimpijskich z Rio w grze podwójnej mężczyzn, Goh V Shem/ Tan Wee Kiong. Frost przyznał, że mają trudne losowanie, gdyż są w tej samej ćwiartce co rozstawieni z numerem 1 Li Junhui/Liu Yuchen (Chiny).

- To wygląda ciężko na papierze, ale wiem, że bilans bezpośrednich spotkań pomiędzy nimi jest remisowy. Pokładam wszelkie nadzieje w parze Goh/Tan.

Sekretarz generalny BWF Thomas Lund zgodził się z oceną Frosta na temat wyrównanej rywalizacji.
- Liczę na kilka wielkich meczów. Wiele pracy zostało dokonane na zapleczu przez naszych gospodarzy w Glasgow. Oni są wspaniałymi gospodarzami — są bardzo dobrzy w przygotowaniu imprez. To jest doskonałe tło dla tej wielkiej imprezy.

Lund także pochwalił firmy partnerskie BWF i media: — Bez nich nie bylibyśmy w stanie tego dokonać. Oni pracowali z nami dzień w dzień. Bez mediów nie bylibyśmy w stanie dotrzeć do całego świata.

Wcześniej, w swojej mowie powitalnej, Høyer powiedział, że badminton został obdarzony łaską posiadania utalentowanych zawodników z całego świata.

- Badminton przeszedł długą drogę od czasu, gdy tylko kilka nacji dominowało w tej dyscyplinie sportu. Dziś rozprzestrzenianie się perspektyw medalowych jest szersze niż kiedykolwiek wcześniej, a zainteresowanie widzów jest rekordowo wysokie... Nasza wdzięczność kieruje się ku każdemu, kto odbywał z nami tę podróż — dodał Høyer.

Zob. też Faworyci rankingowi (MŚ).

Zdjęcia:
1. Prezes BWF Poul-Erik Høyer przegląda wyniki losowania gry pojedynczej mężczyzn, które przeprowadził metodą elektroniczną
2. Oficjele, którzy przeprowadzili losowanie (od lewej): prezes Malezyjskiego Związku Badmintona (BAM) Sri Mohamad Norza Zakaria, charge d'affaires ambasady Hiszpanii w Kuala Lumpur Mritxell Paraye Sabes, prezes BWF Poul-Erik Høyer i dyrektorka ds. reklamy i komunikacji TOTAL Marketing & Services Asia Pacific & Middle East Michelle Luo
3. Prezes Malezyjskiego Związku Badmintona (BAM) Sri Mohamad Norza Zakaria losuje grę podwójną kobiet
4. Charge d'affaires ambasady Hiszpanii w Kuala Lumpur Mritxell Paraye Sabes losuje grę pojedynczą kobiet. Widoczny także sędzia główny turnieju Dennis Li (po prawej)

Indywidualne mistrzostwa świata w badmintonie. TOTAL BWF World Championships 2017. 21-27 sierpnia 2017. Glasgow (Szkocja). Emirates Arena. Zawody kategorii BWF Events. Strona indywidualnych mistrzostw świata. Losowanie w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. BWF (live)

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj